• Vytvoril: Igor Patráš
  • Dátum: 19.09.2016 13:04:25

Úspešné leto našich reprezentácií a výberov.

Majstrovstvá Európy dorastu EYOC 2016 Poľsko

V termíne od 1.7 do 3.7 sa v poľskom meste Jaroslaw uskutočnili Dorastenecké majstrovstvá Európy v orientačnom behu. V každej z disciplín v poradí klasická trať, štafety a šprint štartovalo skoro 400 pretekárov z 33 krajín.

Dorastenecké majstrovstvá Európy sú určené pre pretekárov od 15 do 18 rokov, ktorí sú rozdelení do kategórii 15-16 roční a 17-18 roční. Naši mladí, perspektívni pretekári sa v štartovom poli nestratili a dosiahli niekoľko kvalitných výsledkov.

V prvý deň šampionátu, na klasickej trati, predviedla skvelý výkon staršia dorastenka (W18) Tereza Šmelíková, ktorá skončila na vyhlasovanom 6. mieste len 2 min. a 35 sekúnd za víťazkou. V kategórii starších dorastencov (M18) pridal hodnotné 14. miesto Jakub Dekrét.

V štafetách boli najbližšie k medailovému umiestneniu starší dorastenci, keď po napínavom súboji na poslednom úseku skončili na nepopulárnom 4. mieste a od bronzovej medaily ich delilo len 33 sekúnd. Štafeta štartovala v zložení Jakub Chupek, Dušan Sláma a Jakub Dekrét.

V posledný deň bol na programe šprint, kde svoju rýchlosť ukázali sestry Miklušové. Tereza skončila medzi staršími dorastenkami 6. (strata 32 sekúnd na bronz) a Tamara medzi mladšími dorastenkami 15.  Ďalší dobrý výsledok do zbierky si vybehol starší dorastenec Jakub Dekrét – 16. miesto.

Juniorské majstrovstvá sveta JWOC 2016 Švajčiarsko

Juniorské majstrovstvá sveta (JWOC) 2016 sa konali od 10.7 do 15.7. v okolí údolia Engadin vo Švajčiarsku. Na programe boli 4 disciplíny v tomto poradí: šprint, klasická trať, stredná strať a štafety. Šampionátu sa zúčastnilo viac ako 400 pretekárov z 39 krajín. Pretekalo sa v náročnom horskom teréne v nadmorskej výške od 1150 do 2300 m.n.m.

Prvou disciplínou bol šprint v mestskej zástavbe Engadinu aj s parkmi. Zo slovenských junioriek bežala najlepšie Tereza Šmelíková (vekom ešte dorastenka), ktorá sa postupným zrýchľovaním vyšplhala na 21. miesto zo 145 pretekárok. V kategórii juniorov preukázal svoju výbornú fyzickú aj mapovú pripravenosť Jakub Dekrét (vekom ešte dorastenec), keď na klasickej trati skončil na 8. mieste zo 164 pretekárov.

Akademické majstrovstvá sveta WUOC 2016 Maďarsko

Akademické majstrovstvá sveta v orientačnom behu (WUOC) boli organizované od 31.7 do 4.8 v okolí mesta Miškolc v Maďarsku. Program zahŕňal 5 disciplín v 5 dňoch – šprint, klasická trať, šprintové mixované štafety, stredná trať a štafety. Na tohtoročné WUOC sa prihlásilo 149 študentov a 117 študentiek vysokých škôl.

Na šprinte v zložitom areáli zámku Lillafured sa zo slovenských akademikov najviac darilo Tomášovi Mušinskému, ktorý odbehol trať bez chýb len s drobným zaváhaním a skončil 27. Na klasickej trati ukázal svoju kvalitnú vytrvalostnú výkonnosť Peter Mižúr, ktorého klasifikovali na 29. mieste.

V lesných štafetových pretekoch boli aj W aj M zhodne na 14. mieste, čo svedčí o vyrovnanosti našich akademikov.

Veteránske majstrovstvá sveta WMOC 2016 Estónsko

Takmer 3500 pretekárov zo 42 krajín sveta sa postavilo na štart svetového veteránskeho šampionátu, ktorý sa konal v estónskom Talline a v jeho okolí. Slovensko na podujatí reprezentovalo 12 pretekárov vo veteránskych kategóriách, pár ďalších rodinných príslušníkov štartovalo v sprievodných pretekoch. Na veteránov  čakalo           5 pretekov: kvalifikácia a finále šprintu, 2xkvalifikácia a finále na dlhej trati.

Kvalifikácia šprintu sa uskutočnila v prímestskom parku Tallina, finále sa bežalo v centre tohto hlavného estónskeho mesta. Keďže centrum Tallina je v Estónsku  turisticky najnavštevovanejším miestom a vrcholila letná turistická sezóna, v niektorých uličkách bolo mimoriadne tesno. Zo slovenských pretekárov sa najviac darilo Jozefovi Chupekovi (VZA), ktorý v kategórii M45 obsadil výborné 4.miesto. Ďalšie finálové  umiestnenia:      M55 - 9. Jozef Pollák (TKE), M45 – 34. Karel Poštulka,  M50 – 66. Valér Franko (KYS),  W40 -  15. Silvia Chupeková (VZA), 21. Jana Slámová (TKE),  W 45 – 32. Zuzana Poštulková (VZA), W50 - 25. Eva Mušinská,       43. Elena Papugová (TKE), 48. Jana Franková (KYS)

Terény lesných pretekov boli tvorené množstvom terénnych tvarov a tiež výskytom bažín, ktoré v niektorých prípadoch významne spestrili pobyt na trati. Kvalifikačné preteky sa konali v terénoch s hustejšou vegetáciou, finálové preteky v teréne väčšinou s veľmi  dobrou viditeľnosťou. Najlepšie umiestnenie zo slovenských pretekárov dosiahol Jozef Pollák, ktorý v kategórii M55 získal striebornú medailu. Ďalšie A-finálové výsledky: W40-19.Silvia Chupeková, 51. Eva Mušinská, 53. Elena Papugová.

Tešíme sa, že nám vyrastá nová generácia bežcov, ktori by mohli zopakovať úspechy, ktoré dosiahli bežci ako Pollák, Dávidík, Barták a mnoho ďalších.