runner cyclist skio
minedu
Inov-8
nsc
moscompass
monarex
trimtex
iontove napoje
tomtom
NLC
NLC - ULZI

Orientačný beh - Slovensko v 2. divízii v kategórii mužov

  • Vytvoril: RV dospelých
  • Dátum: 16.08.2018 16:47:51

Slovensko postúpilo do 2. divízie krajín v orientačnom behu v mužskej kategórii !!!

 

Na základe výsledkov z posledných dvoch Majstrovstiev sveta v orientačnom behu (MS v OB), v roku 2017 v Estónsku a na nedávno skončených MS v OB 2018 v Lotyšsku, sa Slovensko posunulo do 2. divízie krajín v mužskej kategórii. Znamená to, že v roku 2019 na Majstrovstvách sveta v Nórsku (12.-17.8.2019, Sarpsborg) budú môcť štartovať priamo vo finále v disciplíne long (dlhá trať) v kategórii mužov dvaja Slováci. V ženskej kategórii je Slovensko stále v 3. divízii klasifikácie krajín v orientačnom behu, čo znamená priamu účasť jednej pretekárky zo SR vo finále na dlhej trati na MS v OB 2019. V disciplíne middle (stredná trať) bude na MS v OB 2019 v Nórsku kvalifikácia v oboch kategóriach žien i mužov.

 

Do rebríčka-klasifikácie krajín (divízie krajín) sa počítajú individuálne výsledky na strednej a dlhej trati a výsledok lesnej štafety za posledné dva roky na Majstrovstvách sveta v orientačnom behu, prvý raz boli uplatnené tieto pravidlá na MS v OB 2015 v Škótsku. Princíp výpočtu ako i poradie jednotlivých krajín v klasifikácií divízií je na stránke Medzinárodnej federácie orientačných športov (IOF). Preteky v disciplíne šprint sa do klasifikácie divízií krajín nezapočítavajú. Slovensko v klasifikácii krajín 3. divízie v kategórii mužov predstihlo tesne Kanadu o 6 bodov a postúpilo spoločne s Bulharskom do 2. divízie, z ktorej "vypadlo" Taliansko a Nemecko (tieto krajiny budú mať po 1 pretekárovi v disciplíne long (dlhá trať) na MS v OB 2019). Celkovo sa Slovensko v klasifikácii krajín umiestnilo v ženskej kategórii na 34. mieste a v kategórii mužov na 24. mieste. Prvú divíziu tvorí 8 najlepších krajín podľa tohto hodnotenia, druhú divíziu krajiny na 9. až 22. mieste a tretiu divíziu tvoria krajiny od 23. miesta. Z prvej divízie krajín zostupuje krajina na 8. mieste na rok do druhej divízie. Naopak do prvej divízie krajín postupuje na rok krajina na 9. mieste. Z druhej divízie do tretej zostupujú krajiny na 21. a 22. mieste. Do druhej divízie postupujú krajiny na 23. a 24. mieste. Z tretej divízie sa nezostupuje. Detailné výpočty v tabuľkách klasifikácie krajín v orientačnom behu:

 

Odkaz na bodové hodnoty v rebríčku - klasifikácie krajín/divízie v orientačnom behu - kategória ŽENY

Odkaz na bodové hodnoty v rebríčku - klasifikácie krajín/divízie v orientačnom behu - kategória MUŽI

 

Od roku 2019 sa mení aj systém organizácie Majstrovstiev sveta, keď v nepárnych rokoch budú Majstrovstvá sveta v tzv. lesných disciplínach (stredná trať, dlhá trať, štafety; v roku 2019 v Nórsku, v roku 2021 v Českej Republike) a v párnych rokoch od roku 2020 (MS budú v Dánsku) budú Majstrovstvá sveta v šprintových disciplínach (šprint, šprintové zmiešané štafety, knock-out šprint/nová disciplína). 

 

 

Orientačný beh je najstarší orientačný šport (OB), tradične a aj v súčasnosti s najširšou konkurenciou. Na posledných Majstrovstvách sveta v orientačnom behu 2018 (MS v OB) v Lotyšsku sa zúčastnilo 49 krajín, a v súťažiach MS v OB nastúpilo 192 mužov a 153 žien. Pre porovnanie na Majstrovstvách sveta v presnej orientácii 2018 v Lotyšsku (Trail-O - presná orientácia je najmladšie športové odvetvie orientačných športov) sa zúčastnilo 24 krajín, 83 mužov a 41 žien. Na Majstrovstvách sveta v orientačnej cyklistike 2018 v Rakúsku (WMTBO) štartovali pretekári z 30 krajín, štartovalo 96 mužov a 50 žien. Na posledných Majstrovstvách sveta v lyžiarskom orientačnom behu 2017 (LOB-lyžiarsky orientačný beh, zimná obdoba orientačného športu, orientačný beh na lyžiach) v Rusku sa zúčastnilo 21 krajín, 58 mužov a 36 žien.

comments powered by Disqus