Rozhovor s Filipom Jančíkom - dorasteneckým Majstrom Európy
Koncom júna a začiatkom júla sa u našich susedov v Poľsku a Českej republike konali dve významné podujatia – Majstrovstvá Európy dorastencov a Majstrovstvá sveta juniorov. Na oboch týchto podujatiach sa naši reprezentanti blysli výbornými výkonmi a medailové žne nám zaistil Filip Jančík.
Šprint bol druhou disciplínou na európskom šampionáte dorastencov. Filip Jančík potvrdil, že po minuloročnom 2.mieste patrí medzi top špičku v šprinte a tento rok si už dobehol pre titul Majstra Európy. Filip štartoval medzi poslednými pretekármi vo svojej kategórii a od začiatku bežal veľmi dobre. Približne do polovice trate sa pohyboval na priebežnom 2.mieste s minimálnou stratou 3 sekundy na Švajčiara Lukasa Gassera. Záverečný úsek trate bol technicky náročnejší, Filipovi sa ho ale podarilo zvládnuť bez zaváhania a dobehol do cieľa s náskokom až 23 sekúnd. Našťastie už nemusel dlho čakať na dobeh posledných pretekárov a čoskoro sa mohol tešiť z titulu.
Len 9 dní po víťaztve na Majstrovstvách Európy sa naši reprezentanti postavili na štart šprintu na juniorských Majstrovstvách sveta. Nechýbal medzi nimi ani Filip Jančík, ktorý zase raz predviedol svoje šprintérske kvality a v cieli sa mohol tešiť zo 4.miesta. Zlato si vybojoval Švajčiar Matthieu Buehrer, na ktorého Filip stratil v cieli len 5 sekúnd, 1 sekunda mu chýbala na bronzovú priečku.
O jeho pocitoch z oboch podujatí, príprave a plánoch na zvyšok sezóny sme sa rozprávali práve s naším dorasteneckým majstrom Európy, Filipom Jančíkom.
Filip, v prvom rade veľká gratulácia k tvojmu úspechu. Aké je to byť Majstrom Európy?
Ďakujem! Je to určite skvelý pocit. Teším sa, že sa mi to konečne podarilo. Rád by som aj touto cestou poďakoval všetkým za podporu.
Minulý rok si skončil na Majstrovstvách Európy (ďalej ME) na šprinte vo svojej kategórii na druhom mieste. Cítil si tento rok pred štartom tlak (či už vnútorný alebo zo svojho okolia/trénerov apod.) na zopakovanie takého výsledku?
Tlak som pociťoval vnútorný, lebo som si nechcel nechať ujsť poslednú šancu na medialu na dorasteneckých ME. Vedel som, že na to mám, ak predvediem čistý mapový výkon a nakoniec to aj vyšlo.
Ako prebiehali samotné preteky? Vyhral si s vyše 20 sekundovým náskokom, čo je na šprinte pomerne veľa, dlho si sa ale pohyboval na 2-3 priečke. Čo bolo podľa teba rozhodujúce?
Na začiatku trate som nebežal až tak rýchlo, pretože som si to chcel postrážiť a prípadne sa vyvarovať hneď na začiatku chybe. Našťastie som žiadnu veľkú mapovú chybu nespravil a ku koncu trate som zrýchľoval, čo mi zaručilo medailu. Záver trate bol trošku záludný, trebalo si neustále dávať pozor. Mapovo som predviedol takmer bezchybný výkon.
Týždeň po európskom šapionáte si sa presunul k našim susedom, do Českej republiky, aby si tam absolvoval juniorské majstrovstvá sveta (ďalej len JWOC). Mal si čas si vydýchnuť? Ako sa ti podarilo skoncentrovať na ďalšie dôležité preteky za taký krátky čas?
Mal som čas si oddýchnuť, stihol som ešte absolvovať zopár ťažších tréningov, aby som nemal problém s behom počas JWOC. Mysľou som bol nastavený podľa mňa v poriadku, nerobil som nič špeciálne, len som sa snažil dostať do svojej pohody.
Na šprinte si zase predviedol úžasný výkon, ktorý ti nakoniec vyniesol nechválne 4.miesto, pričom za bronzovou medailou si zaostal len o 1 sekundu, na zlato ti chýbalo len 5 sekúnd. A to aj napriek tomu, že si ešte posledným rokom dorastenec a v juniorskej kategórii si bol jedným z najmladších. Ako sa ti šprint pozdával? Ako to vidíš s odstupom času, vieš, kde si stratil rozhodujúce sekundy?
S výsledkom som spokojný, aj keď 1 sekunda na medailu určite zamrzí. Pred pretekmi som mal od seba väčšie očakávania, no taký je šport. Možno to vyjde práve nabudúce. Trať bol postavená pekne, bola dosť rýchla, čo mi aj celkom vyhovovalo. Rozhodujúce sekundy som stratil hneď zo začiatku trate výberom nie úplne ideálnych volieb.
Ak by si mohol porovnať konkurenciu a náročnosť tratí na Majstrovstvách Európy a Junorských majstrovstvách, ktorá ti dala viac zabrať?
Konkurencia bola jednoznačne lepšia na JWOC v Čechách. Na druhú stranu mám pocit, že traž na ME v Poľsku mi dala viac zabrať mapovo. Bolo tam viac postupov, kde sa dala spraviť veľká chyba. Trať v Čechách mi dala viac zabrať po fyzickej stránke, keďže tam bolo väčšie prevýšenie a bolo to veľmi rýchle.
Je šprint tvoja najobľúbenejšia disciplína? Zameriavaš sa na ňu špeciálne vo svojej príprave?
Áno, šprint je moja najobľúbenejšia disciplína a vo svojej príprave sa zameriavam viac-menej iba na ňu.
Máš nejaký predpretekový rituál, ktorý ti pomáha skoncentrovať sa na čo najlepší výkon?
Pred pretekmi sa snažím vyčistiť si hlavu a nemyslieť už na nič. Snažím sa tým predísť zbytočnému stresu.
Ako vyzerá tvoja celoročná príprava? Máš počas nej aj priestor na nejaké doplnkové športy alebo sa venuješ iba behu? Riešiš vo svojej príprave aj stravu?
Okrem orientačného behu sa venujem aj atletike, takže moja príprava zahŕňa aj atletické tréningy. Okrem behu rád plávam a niekedy aj bicyklujem. V zime zvyknem lyžovať a bežkovať. Mám svojho trénera, ktorý mi píše bežecký plán, šprintové tréningy konzultujem s Mišom Bartákom. Na Slovensku bohužiaľ nemáme toľko kvalitných šprintových terénov a pretekov, preto sa snažím absolvovať šprintovú prípravu na zahraničných pretekoch. Veľa času venujem suchej mapovej príprave, kde si rozoberám postupy z rôznych šprintových pretekov alebo tréningov. Pred samotnými pretekmi si zvyknem pozerať street view pretekárskeho priestoru, aby som lepšie pochopil terén. Čo sa týka stravy, snažím sa jesť zdravo, ale nemám žiadny špeciálny jedálniček, ktorý by som musel dodržiavať.
Aké sú tvoje ďalšie pretekárske plány na zvyšok roka? Čo ťa ešte čaká?
Čakajú ma ešte Majstrovstvá Európy v krose v decembri, kde by som rád podal lepší výkon, ako minulý rok (na minuloročných ME v krose obsadil Filip 55.miesto, čím vyrovnal historicky najlepšie umiestnenie Slováka v juniorskej kategórii).
Photo Petr Kadeřávek:
comments powered by Disqus