minedu
Inov-8
nsc
moscompass
monarex
trimtex
NLC
Nadacia SPP
Aone
Metrostav
BSK

Novinky

Smutná správa
 • Vytvoril: SZOŠ
 • Dátum: 22.05.2020 20:17:37
 • Komentáre

Oznamujeme orientačnej verejnosti, že včera 21. mája nás vo večerných hodinách po dlhej a zákernej chorobe vo veku 70 rokov navždy opustil Juraj Šútor, zakladateľ orientačného behu v Zázrivej, dlhoročný tréner mládeže, rozhodca a čestný člen SZOŠ. 

Posledná rozlúčka s Jurajom bude v pondelok 25.5. 2020 o 13:00 hod. v krematóriu v Žiline. Parte

 

Spomienka jeho najúspešnejších zverencov , Jozefa Polláka a Mariána Dávidíka.

"V skorých sedemdesiatych rokoch sa do Zázrivej prisťahoval učiteľ z Bratislavy s manželkou. Príchodom mladej krvi do učiteľského zboru, prišla s ním pre deti krásna športová zábava - orientačný beh. Šport stvorený pre prostredie, v ktorom Juraj začal napĺňať svoj trénerský sen. Dá sa bez nadsázky povedať, že pobláznil množstvo detí z dediny. Svojej činnosti dal pravidelný rytmus, s veľkou ambicióznosťou sa pustil do mnohých činností, ktoré s orientačným behom súviseli. Organizoval tréningy, prekresľoval ručne prvé zázrivské mapy, sprevádzal svoj tím po pretekoch.  Okrem výborných výsledkov, ktoré od začiatku so svojimi zverencami na celoslovenských, ale aj československých, či dokonca medzinárodných  pretekoch dosahoval, sa Zázrivá čoskoro dočkala organizácie prvých celoslovenských pretekov. Veľkou nevýhodou jeho pôsobenia v Zázrivej z pohľadu rozvoja oddielu bol odchod jeho zverencov po absolvovaní  ZŠ za štúdiom do iných kútov Slovenska. Napriek tomu stále s trpezlivosťou privádzal k nášmu športu ďalšie a ďalšie deti. Organizoval autobusové zájazdy s mládežou, ale aj so staršími odchovancami po celom Slovensku. Možno aj vďaka vášni, ktorou orienťák pre neho bol, bol pre nás všetkých pánom! učiteľom. Nemal rád, ak sa niekto v pondelok vyhováral v škole, že bol cez víkend na pretekoch. Bol náročný k sebe, ale aj k svojmu kolektívu. V každom prípade tak ako k svojim zverencom, tak aj k ostatným žiakom bol vždy spravodlivý.

O jeho zdravotnom probléme som sa dozvedel asi pred 3 rokmi. Nechcel so zákernou chorobou svoj súboj prehrať. Bojoval statočne, žiaľ,  súboj prehral.

Česť jeho pamiatke!"

Jozef Pollák

 

Je to pre nás ktorí sme ho poznali, veľmi smutná správa. 

Mám na neho len tie najlepšie spomienky. Bol veľmi prísny. Čím sme boli lepší v behu, či v škole, tým bol na nás prísnejší, ale zároveň spravodlivý. Vždy sme chodili plný autobus na preteky, či už na Slovensku, alebo do Čiech. Bol autorita, veľká autorita. Málokedy chválil, veľmi málo, ale keď mal dôvod bola to vždy úžasná pochvala.

Určite jeden z najväčších trénerov a pedagógov akých som stretol.

Česť jeho pamiatke!

Marián Dávidík

Čítať ďalej

Online (e-Šport) súťaže
 • Vytvoril: sekcia PO
 • Dátum: 20.05.2020 11:05:37
 • Komentáre

V IOF se naplno rozbehlo on-line (e-Sport) pretekanie. Aj v koronavirusovej dobe si môžete zasúťažiť s tými najlepšími nielen v presnej orientácii.

Keďže sme boli tak ako aj ostatní pripútaní k svojim príbytkom a izolovaní od viacpočetných skupín, spojili sa presní orientátori z viacerých krajín (patríme medzi nich) a vrhli sa na vytváranie rôznych virtuálnych pretekov. Metodiky a formáty sú rôznorodé a bohužiaľ aj tak spôsoby šírenia infomrmácií o konaní týchto akcií. Jedna prekvapivá vec sa ale podarila. IOF zmenila prístup k e-športom a zvlášť k presnej orientácii a povolila zverejňovanie týchto virtuálnych akcií v rámci (momentálne skoro prázdného) IOF eventoru. Ak má niekto záujem aj o iné udalosti, ktoré nie sú v eventoru, alebo sa už uskutočnili a chcete si ich vyskúšať, nájdete ich v tomto dokumente. V záložke coming events nájdete prichádzajúce a v záložke past events tie minulé.

No a prvou lastovičkou v eventorovom zozname se stala medzinárodná séria pretekov T.O.R.U.S. Cup 2020, ktorú iniciovala fínsko-česko-slovenská skupina (Petteri Hakala, Juha Hiirsalmi, Ari Tertsunen, Libor Forst a Ján Furucz) a ktorá sa bude prevádzkovaž na českom TempO trenažéri. Stavitelia použili fotky a mapy z rôznych terénov a rôznych častí Európy, takže sa je na čo tešiť. Spôsob prihlásenia, program, pravidlá a dalšie informácie nájdete na stránke pretekov. 1. kolo sa uskutočnilo včera. 2. kolo je na pláne tento štvrtok, pričom autorom tratí je Slovensko.

Ak máte zajtra okolo 16 čas, tak vám doporučujem aj virtuálne preteky v Miláne, kde sa môžete prebehnúť pomocou Google Street View a pár orientačných máp. Viac informácií nájdete na tejto stránke.

Čítať ďalej

Nahlásenie oblastných súťaží v OB
 • Vytvoril: Milan Petrinec
 • Dátum: 18.05.2020 14:03:11
 • Komentáre

Nahlásenie oblastných súťaží.

Sekcia OB žiada vedúcich oblastí, resp. aj kluby nahlásiť predsedovi sekcie OB plánované oblastné súťaže v OB v mesiaci jún, resp. jeseň 2020 na mail: petrinec@tatraprojekt.com. V súvislosti s postupným uvoľňovaním epidemiologických opatrení k vírusu COVI-19, chceme byť pripravení včas zareagovať na podmienky usporiadania športových súťaží a vydať operatívne usmernenie organizátorom a pretekárom. Zároveň nevylučujeme aj úpravu kalendára celoslovenských súťaží konaných na jeseň, ak si to daná situácia vyžiada, s preferenciou majstrovských a rebríčkových súťaží s aj prípadným predĺžení sezóny na hodnotenie SRJ až do konca novembra 2020.

Čítať ďalej

Zomrela Anna Gavendová
 • Vytvoril: SZOŠ
 • Dátum: 12.05.2020 15:50:07
 • Komentáre

Po dlhej a ťažkej nemoci zomrela dňa 10. 5. 2020 vo veku 73 rokov Anna Gavendová.

Dlhoročná úspešná reprezentantka (štartovala 7x na MS v orientačnom behu a 2x na MS v lyžiarskom OB, získala celkom 4 bronzové medaile na MS v štafetách - 2x v OB a 2x v LOB), reprezentačná trénerka žien (mala veľký podiel na zlate Jany Cieslarovej na MS 1991, ale i na ďalších úspechoch v tej dobe ešte československej reprezentácie žien v rokoch 1989 - 1997). 40 rokov viedla orientačný beh v Třinci ako trénerka a dlhoročná predsedníčka oddielu.

Česť jej pamiatke.

Čítať ďalej

 • banner5
 • banner5
 • banner5
 • banner5
 • banner5
 • banner5
 • banner5
 • banner5

História veteránskych stretnutí SVK-HUN v orientačnom behu
 • Vytvoril: J. Mižúr
 • Dátum: 30.04.2020 17:02:10
 • Komentáre

V rámci rebríčkových pretekov TIPO kupa v máji 2020 bolo naplánované jubilejné 50. stretnutie veteránov Slovenska a Maďarska. V plánovanom termíne sa toto stretnutie už zo známych dôvodov neuskutoční, a tak si naň počkáme. Viac sa dozviete TU.

Čítať ďalej

Majstrovstvá Slovenska v OC
 • Vytvoril: Katarina Papugova
 • Dátum: 23.04.2020 12:09:44
 • Komentáre

Sekcia OC musí s poľutovaním oznámiť, že Majstrovstvá Slovenska v orientačnej cyklistike, ktoré sa mali konať v termíne 6.-7.6 v Šastíne, sa v pôdovnom termíne neuskutočnia. Situáciu ohľadom korona krízy budeme sledovať a na základe jej vývoja a odporúčaní zo strany kompetentných úradov budeme zvažovať ich organizáciu na jeseň tohto roku, najneskôr sa ale preteky uskutočnia v roku 2021.

Čítať ďalej

Aktuálna výzva Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR smerom k športovým zväzom
 • Vytvoril: SZOŠ
 • Dátum: 22.04.2020 10:53:34
 • Komentáre

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling a štátny tajomník ministerstva pre šport Ivan Husár zaslali na Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) ako strešnú organizáciu slovenského športu dôležitú aktuálnu výzvu. Výzva sa viaže k aktuálnej situácii športového hnutia, ktoré takisto ako celá spoločnosť čelí hrozbe pandémie ochorenia COVID-19, a obsahuje významné posolstvá.

     Čítať

Čítať ďalej

Oznam sekcie OB
 • Vytvoril: Milan Petrinec
 • Dátum: 22.04.2020 10:01:50
 • Komentáre

Oznam sekcie OB.

Na základe aktuálnych informácií vydaných krízovým štábom SR ohľadne opatrení v súvislosti so šírením vírusu COVID19 sú zverejnené 4 fázy uvoľňovania opatrení. Od dnes 22.4. v rámci 1. fázy môžu sa rozbehnúť športové nesúťažné aktivity bezkontaktatných športov, medzi ktorými patria aj orientačné športy, avšak bez využitia šatní a sociálnych zariadení a všeobecných podmienok odstupov medzi ľuďmi. Pri pohybe v lese nie je potrebné nosiť rúško, iba za predpokladu, že sa blížime ku skupine ľudí bližších ako 20m.

Nakoľko spustenie športových súťaží je navrhované až vo 4. fáze (pričom medzi jednotlivými fázami je obdobie min. 14 dní), je reálny predpoklad, že naše súťaže sa rozbehnú naplno v septembri t.r. na základe týchto informácií predsedníctvo SZOŠ na základe návrhu sekcie OB ruší všetky plánované súťaže v mesiaci jún 2020. Na prípadné nové informácie zo strany Krízového štábu a Vlády SR budeme obratom reagovať a poskytneme našim členom relevantné informácie.

Čítať ďalej

Oznámenie o zrušení pretekov v máji 2020
 • Vytvoril: Milan Petrinec
 • Dátum: 09.04.2020 18:03:20
 • Komentáre

Oznámenie o zrušení pretekov v máji 2020:

Aktuálna situácia s vývinom Corona vírusu na Slovensku a v Európe ukazuje, že stále neprichádza k radikálnemu zlepšeniu zdravotných podmienok obyvateľstva, a tým aj k opätovnému povoleniu športových podujatí. Trend kulminovania podľa odborníkov sa nedá jednoznačne predpokladať a nie je vylúčené, že dosah obmedzení sa dotkne aj jesenných súťaží.

Preto predsedníctvo SZOŠ na základe odporúčania sekcie OB ruší všetky rebríčkové a majstrovské preteky OB, ktoré sa mali uskutočniť v mesiaci máj 2020. Oblastné preteky plánované na mesiac jún sa uskutočnia len v prípade uvoľnenia obmedzení vládou SR.

Pristupujeme k rušeniu a presunom pretekom postupne, nakoľko stále je šanca, že príde k postupnému uvoľňovaniu obmedzení nielen v bežnom živote a práci, ale aj v aktívnom športovaní.

Milan Petrinec

člen predsedníctva SZOŠ a predseda sekcie OB

Čítať ďalej