runner cyclist skio
Inov-8
nsc
moscompass
monarex
atex
NLC
Nadacia SPP
Aone
Metrostav
BSK

Juniorské majstrovstvá sveta (JWOC) Portugalsko, Aguiar de Beira, 2.-6.11.2022

  • Vytvoril: Juraj Hammer
  • Dátum: 27.10.2022 08:32:30

"Neúmorne pracujeme na tom, aby sa Juniorské majstrovstva sveta úrovňou vyrovnali neukončenej letnej verzii. Vďaka štedrosti dobrovoľných prispievateľov a sponzorov sme boli schopní zabezpečiť dostatok financií na zaobstaranie priameho prenosu", s veľkou úľavou hovorí riaditeľ JWOC Rafael Miguel.

 

Nepochybne, pred viac ako troma mesiacmi sa takto necítil. Po zrušených majstrovstvách v 2020 a nie plne obsadených majstrovstvách v 2021, z dôvodu že Turecko bolo na červených listinách niektorých krajín, toto mala byť renesancia JWOC v plnej paráde. Ako hlboko sme sa mýlili, keď sme si mysleli, že konečne máme všetko pod kontrolou. Museli sme čeliť ďalšiemu fenoménu. Tentokrát mala posledné slovo príroda.

 

Po rokoch strávených v pandémii toto bola ďalšia facka pre mladých športovcov. Chýr o lesných požiaroch a ich následkoch na preteky pristali na telefóne trénera Dušana Slámu ešte pred tým, než sa výprava stihla pobaliť. Nálada spľasla ako korpus v trúbe. Nikto z toho nemohol viniť organizátorov. V danej situácii urobili, čo bolo v ich silách, aby si zachovali vlastnú tvár. Náhradný program, ktorý priniesli k hodovaciemu stolu, mal silnú príchuť dlažbových kociek a postupne aj stúpenci šprintérskej légie sa už cítili prejedení. Nikto neočakával, že táto dlho pripravovaná šou sa skončí s tak neočakávanými drastickými zmenami.

 

Našťastie cesta na mape organizátorov tam neskončila. Kto vie, či to bola potreba vymazať pocit viny z nesplnenia záväzku voči pretekárom alebo zívajúca prázdna kolónka vo wikipédii, čo ich prinútila udržať mašinériu v chode. To teraz nie je dôležité. Rivalita v polootvorených borovicových lesoch okorenená roztrúsenými skalnými platňami je späť. Na parabole sezóny sme definitívne na jej klesajúcej časti a v roku 2022 toto bude posledný výkrik v éteri podujatí svetového významu.

 

V juniorských kategóriách je veľmi obtiažné špecifikovať individuality, ktoré by mohli siahnuť na najvyššie pozície. Podľa súčasných výsledkov by sme od spíkerov najviac mohli počuť mená ako Axel Elmblad (SWE), Kornelius Kriszat-Løvfald (NOR) a Basile Basset (FRA). Ak by sme mali staviť na dievčatá, tak mená ako Hanna Lundberg (SWE), Pia Young Vik (NOR) alebo Lilly Graber (SUI), by boli pravdepodobne investíciou s najmenším rizikom.

 

Malý, ale nádejou naplnený kontingent našich šiestich reprezentantov opráši usadený popol z ich cestovných pasov a opäť sa pripojí k ďalším okolo 250 orienťákom bojujúcim o juniorské tituly. Veľkou lekciou to bude pre mladý pár z Bratislavy, ktorý počas celej jesene zabával fanúšikov monotónnosťou vyhlasovania výsledkov v M18. Filip Bukovác (FBA/PBM), ktorý v posledných týždňoch sezóny vyhral všetko, čo sa dalo a obyčajne po jeho pravici o trochu nižšie stojaci na stupňoch víťazov oddielový kolega Tomáš Kasza (FBA/PBM), si odkrútia premiéru v lesných disciplínach.

 

Potenciál predrať sa do úctyhodných pozícií má Martin Roháč (TKE /LHC), ktorý má za sebou veľmi náročnú jeseň. Striedavo v Čechách a na Slovensku odpretekal takmer každý víkend a jeho tradične stabilné výkony kulminovali na konci septembra víťazstvom v prestížnom Českom pohári. Aj keď to možno neznamenalo radikálnu úpravu jeho vlastných očakávaní, určite to bola pre neho obrovská mentálna vzpruha pred majstrovstvami sveta.

 

Zostava protagonistov dievčenskej polovičky našej výpravy bude presnou kópiou minuloročných majstrovstiev. Pre hlbšie bádanie akademických záujmov niektoré mená žiaľ dočasne zmizli zo slovenských výsledkových listín. Viktóriu Kostercovú (SKS/Lunds OK) je v súčasnosti možné zahliadnuť brúsiť formu v lesoch južného Švédska. Tamara Miklušová (RBA/Ilves) sotva vybalila kufre a víťazstvom na majstrovstvách v longu a ultralongu už stihla vyslať jasný signál svojim konkurentkám na estónskej orienťáckej scéne. Ľubka Weissová (TKE /TBM) naznačila svoju formu v predšampionátovej príprave úspechmi na domácej pôde, ale aj rešpekt vzbudzujúcimi výsledkami na českej klasike a v štafetách. Ak veci do seba západnú na správnom mieste a v správnom čase aj od dievčat môžme očakávať impresívne výsledky.

 

Juniorské majstrovstvá sveta sú poslednou príležitosťou zažiariť pred vstupom do nekompromisnej ríše seniorov a na ich viac ako tridsať ročnej histórii sme aj my zanechali svoje odtlačky prstov. Bol by to fantastický úspech ak by sme dokázali replikovať individuálny výsledok Daniela Pompuru z minulého roka. Pre niektorých našich reprezentantov to budú prvé a pre niektorých posledné juniorské majstrovstvá sveta. Na tom ale nezáleží. Toto je obrovská šanca pre nich dať o sebe vedieť.

 

Webstránka JWOC 2022: https://jwoc2022.pt

comments powered by Disqus