runner cyclist skio
minedu
Inov-8
nsc
moscompass
monarex
atex
NLC
Nadacia SPP
Aone
Metrostav
BSK

Ohliadnutie za Majstrovstvami sveta v MTBO, Dánsko 2019

  • Vytvoril: Katarína Papugová
  • Dátum: 15.08.2019 15:41:34

Na prelome júla a augusta sa naša reprezentácia v orientačnej cyklistike zúčastnila Majstrovstiev sveta v Dánsku. Na tomto vrchole MTBO sezóny malo Slovensko zastúpenie v podobe 3 reprezentantov – v mužskej elitnej kategórii nás reprezentovali Matej Muller a Štefan Šurgan a v ženskej elite to bola Natália Tyszová. Prinášame sumár priebehu celého podujatia aj s výsledkami a dojmami našich reprezentantov.

 

Šprint

Mapár spolu so staviteľom tratí pripravili pretekárom vyložene netradičný MTBO zážitok. Šprint bol na MTBO pomery orientačne veľmi náročný a netypicky postavený (možno by sa skôr hodil na bežecký OB). Organizátorom sa podarilo uzavrieť celé širšie centrum pre orientačné športy naozaj zaujímavého mesta, čo sa málokedy podarí. Mierka 1:5000 v historickom centre mesta s množstvom detailov plne využitých staviteľom tratí sťažovala pretekárom orientáciu v dohľadávkach a chybu bolo možné urobiť prakticky kdekoľvek, či už mapovú alebo jazdeckú. Náročnosť stavby tratí a čitateľnosť mapy neumožnila pretekárom ísť častejšie do plných otáčok.

Naši reprezentanti sa s ním ale popasovali najlepšie ako mohli a až na pár zaváhaní podali veľmi solídne výkony. Najlepšie umiestnenie vybojovala Natália Tyszová, ktorá obsadila v ženskej elite delené 19.miesto. V mužskej elite sa lepšie darilo Matejovi Mullerovi, ktorý obsadil 40.miesto. Štefan Šurgan sa zaradil vo výsledkovej listine na 58. priečku.

Výsledky:

M21E: 1.miesto Grigory Medvedev (RUS), 2.miesto Anton Foliforov (RUS), 3.miesto Yoann Courtois (FRA), 40.miesto Matej Muller (+4:02), 58.miesto Štefan Šurgan (+6:16)

W21E: 1.miesto Emily Benham Kvåle (GB), 2.miesto Veronika Kubínová (CZE), 3.miesto Clare Dallimore (CZE), 19.miesto Natália Tyszová (+4:28)

 

Middle

Organizátori si zase pripravili technicky náročné trate (na middli bola mierka mapy 1:7500, čo je dosť netypické). Orientačne náročný terén v blízkosti mesta Ebeltoft v kombinácii so sypkým a mäkkým podkladom bol pre pretekárov ťažkou skúškou. Úspešnou stratégiou bolo udržať si mapovú disciplínu a prispôsobiť tempo jazdy zložitosti terénu, aby bolo možné správne dočítať detaily.

Našim reprezentantom sa v nich nedarilo tak, ako sa očakávalo. Natália mala middle rozbehnutý veľmi dobre, nezvládla ale technickú pasáž s motýlikom a vynechala v ňom dve kontroly. Štefana zase postretli technické problémy a do cieľa dorazil s požičaným predným kolesom od japonského reprezentanta. Najlepším výsledkom bolo 34.miesto Mateja na middli.

Výsledky:

M21E - 1. Vojtech Ludvik (CZE), 2. Anton Foliforov (RUS), 3. Grigory Medvedev (RUS), 34. Matej Muller (+9:20), 65. Štefan Šurgan (+36:55)

W21E - 1.Emily Benham Kvåle (GB), 2. Veronika Kubínová (CZE), 3. Camilla Soegaard (DEN), Natália Tyszová DISK

 

Long

Trate longu boli rovinatého charakteru, kde sa striedali úseky s extrémne rýchlymi šotolinovými cestami, úseky s hustou pravoúhlou sieťou s horšie zjazdnými cestami a na techniku náročnými, spletitými, úzkymi singletrackmi.

Matej si na tomto preteku vybral svoju dávku smoly, kedy musel opravovať defect a musel bojovať s krízu a do cieľa sa ledva dobicykloval. Najlepším výsledkom bolo Natáliino 20. Miesto.

Výsledky:

M21E - 1. Ruslan Gritsan (RUS), Baptiste Fuchs (FRA), Anton Foliforov (RUS), 53. Matej Muller (+26:44), 58. Štefan Šurgan (+28:04)

W21E - 1. Emily Benham Kvåle (GB),  Veronika Kubínová (CZE), 3. Gabriele Andrasiuniene (LVA), 20. Natália Tyszová (+16:38)

 

Mass štart

Terén neponúkal príliš veľké prevýšenie, bol však bohatý na vodné plochy a terénne tvary, takže pretekári nenali núdzu o prudké výjazdy, či zjazdy. Množstvo a hustota ciest nedovoľovali zakresliť do mapy všetky traily vedľa seba, čo bolo ale pre úspech v tomto preteku zásadné, nakoľko bolo zakázané prebiehať a vybratie si zlej cestičky, ktorá by viedla len 5 metrov od kontroly, mohlo znamenať pre pretekárov aj niekoľkominútovú chybu. Výhodu mali pretekári, ktorí sa zúčastnili jarného sústredenia v Dánsku a mali možnosť si na vlastne koži otestovať značku cesty so sivým podfarbením, ktorou boli zakreslené singletracky a ktorá udávala skutočné zatočenie trailov v teréne.  

Trate boli postavené divácky zaujímavo. Každá kategória absolvovala niekoľko prejazdov cez cieľovú arénu, nakoľko trate boli rozdelené do okruhov. Prvé okruhy pre každú kategóriu boli farstované, posledný mal na začiatku krátkeho motýlika, po ktorom už pretekári absolvovali záverečnú rovnakú pasáž.  

Veľkým negatívom týchto pretekov bolo, že sa v priestore pretekov pohybovala naraz vela pretekárov. Nakoľko sa organizátori rozhodli poslať na trať všetky kategórie takmer v rovnakej dobe a trate boli postavené tak, že sa pretekári v určitých pasážach stretávali v protismere, vzniklo počas pretekov viacero kolízií.

Našim pretekárom sa v Mass štarte vôbec nedarilo a dosiahli na ňom najhoršie výsledky v rámci šampionátu. Matej Muller musel po technických problémoch preteky vzdať a do cieľa dokráčal. Natália a Štefan sa nevyhli mapovým chybám, ktoré ich stáli drahocenné sekundy.

Výsledky:

M21E- 1. Jiri Hradil (CZE), 2. Krystof Bogar (CZE), 3. Vojtech Stransky (CZE), 63. Štefan Šurgan (+16:08), Matej Mulller DISK

W21E - 1. Emily Benham Kvåle (GB), 2. Camilla Soegaard (DEN), 3. Anastasiya Svir (RUS), 28. Natália Tyszová (+6:11)

 

Celkové zhodnotenie pretekov

Organizátori vybrali mapovo veľmi zaujímavé a náročné terény. Kvalita máp a tlače bola na vysokej úrovni. Nevýhodou bolo, že na niektoré etapy sa muselo dochádzať aj 100 kilometrov. Po organizačnej stránke nie je Dánom veľmi čo vytknúť, mohli sa ale viac zamerať na propagáciu pretekov (napr. otvárací ceremoniál nebol dobre zvládnutý) a lepší výber zhromaždísk/cieľových arén.

Na tohtoročný šampionát pribudla do našej výpravy ženská posila, ktorou bola Natália Tyszová. Natália sa vrátila k MTBO po dlhoročnej odmlke a preto boli pre ňu tieto majtrovstvá testovacími, aby sme vedeli, akú má reálnu šancu, kde sa svojimi výkonmi môže zaradiť, kde sú jej prednosti a rezervy. Myslím si, že tento cieľ sme splnili a jej výsledky do 20. miesta na šprinte a longu sú pozitívnym prísľubom do budúcich rokov.

Štefanovi pracovné povinnosti a jeho spolupráca s juniorskou reprezentáciou v orientačnom behu nedovolili absolvovať systematickejšiu mapovú prípravu v jarnej časti sezóny. Štefanove výsledky sú reálnym odzrkadlením jeho súčasnej fyzickej a mapovej kondície.

Matej Muller sa musel počas leta vysporiadať s prechladnutím a ľahkým zápalom priedušiek, čo značne poznačilo jeho záverečnú prípravu pred šampionátom. Fyzická únava sa prejavila najmä na dlhších tratiach. U Mateja sme mali po minuloročných sľubných výkonoch ambíciu výsledkov do prvej tridsiatky, to sa bohužiaľ nenaplnilo. Pozitívom sú relatívne stabilné výkony (aj po mapovej, aj po fyzickej stránke), na ktorých sa dá do budúcna stavať.

Budúcoročné majstrovstvá sveta sa budú konať v susednej Českej republike. Naši pretekári každoročne absolvujú viacero kôl českého pohára, preto veríme, že im terény sadnú a budeme môcť pomýšľať na lepšie umiestnenia.

  

Zhodnotenie reprezentantov:

Štefan Šurgan: Na MS sa mi nepodarilo dostatočne pripraviť ani po fyzickej, ani po mapovej stránke. Preteky v šprinte a na strednej trati boli mapovo veľmi náročné a v nich sa prejavila najmä moja nedostatočná príprava s mapou. Na strednej trati sa k tomu pridali aj technické problémy s bajkom. Nasledujúce disciplíny na mi už išli oveľa lepšie. Na dlhej trati som šiel v podstate bezchybne a dobre sa rozmapoval. V pretekoch s hromadným štartom, ktoré sa mi veľmi páčili, sa mi už jazdilo celkom dobre. Len sa v lese pohybovalo príliš veľa bajkerov naraz. V priamom prenose som videl dve kolízie pretekárov tesne predo mnou. Na trati som urobil jednu menšiu asi 30 sekundovú chybu práve vo chvíli, keď som sa vyhýbal jednej zo spomínaných kolízií, a jednu väščiu asi 2 minutovú, keď som stratil koncentráciu a vybral sa na inú kontrolu. Záverečné štafety boli mojimi najlepšími pretekmi na tomto šampionáte. Išlo sa mi dobre po mapovej aj fyzickej stránke. Niektoré horšie voľby postupov ma stáli síce trochu času, ale inak sa mi podarilo odjazdiť bez chýb a zaváhaní. Výsledky ktoré som dosiahol zodpovedali mojej fyzickej forme. Verím, že do budúcoročných MS v MTBO v Českej republike sa mi podarí natrénovať oveľa lepšie.

 

Matej Muller: Na MS som sa veľmi tešil aj keď som vedel, že niesom v ideálnej fyzickej forme, lebo som sa počas leta trápil s prechladnutiami a prieduškami. Dúfal som, že si telo pamätá drinu z jari a že sa mi ho podarilo aspoň trošku vyšponovať vylaďovacími tréningami. Mapovo som si relatívne veril, lebo som absolvoval veľa pretekov a mapových tréningov. Z organizačnej stránky som bol veľmi sklamaný. Mal som pocit, že som niekde skôr na nejakej oblastnej lige ako na majstrovstvách sveta. Absolútne žiadna propagácia nášho športu. Trate, ako sa dalo očakávať, boli mapovo náročné. Snažil som sa s tým čo najlepšie vysporiadať, no nie vždy sa mi podarilo vyvarovať zbytočným chybám. Fyzicky som sa cítil dobre na prvých etapách. Na mass štarte a štafetách som ale už cítil, že niesom na tom najlepšie, ale aj tak som sa snažil zo seba vymačknúť čo najviac. Bohužiaľ ma tento rok sprevádzali aj technické problémy, ktorým sa ale nikto nevyhne raz za čas. S najlepším umiestnením 34tým miestom z middlu som spokojný, ale nemyslím si, že to bol reálny obraz toho, na čo som mal. Dúfam, že sa mi podarí o rok lepšie vyladiť formu.

 

Natália Tyszová: MS v Dánsku boli z môjho pohľadu pretekára na veľmi vysokej úrovni. Obzvlášť by som vyzdvihla to, že organizátori prekosili chodníky na middli, aby zaručili dobrú viditeľnosť aj pre skôr štartujúcich a odstraňovali černice, ktoré mohli v prípade defektov byť jedným z rozhodujúcich faktorov určujúcich poradie. Všetky preteky boli vo veľmi zaujímavých a mapovo náročných terénoch, mapy boli kvalitne spracované a viaceré z disciplín boli pre mňa naozaj nevšedným orienťáckym zážitkom. Po niekoľkoročnej pauze na svetovom MTBO je pre mňa veľkým potešením, aký vysoký štandard si drží tohtoročný svetový pohár, čo nebývalo pravidlom. Moje výkony sú obrazom mojej aktuálnej fyzickej a mapovej výkonnosti. Kondičná príprava bola na úrovni času a mentálnych kapacít, ktoré som tréningu popri práci bola schopná a ochotná venovať. Mapová príprava prebiehala formou dlhších výjazdov na západ (sústredenie, 5dňové), pretože z časových a finančných dôvodov je pre mňa veľmi náročné sa zúčastňovať pravidelne pretekov českého pohára. K tomu som absolvovala veľa kondičných tréningov doma s mapníkom, aby som si zvykla čítať mapu za jazdy. Moje výkony na MS aj ME boli stabilné, nerobím veľké chyby, čo hodnotím veľmi pozitívne. Na MS ma potešil obzvlášť long, na ktorom som sa v porovnaní s kratšími disciplínami neprepadla výsledkami dozadu, keďže kondička bývala skôr mojou slabšou stránkou. Veľkým prínosom je aj nový, kvalitnejší bicykel.

 

          

comments powered by Disqus