Majstrovstvá sveta v presnej orientácii (WTOC 2025) dnes začali v Maďarsku blízko mesta Sumeg. Našu krajinu reprezentujú Pavol Bukovac, Jonatán Furucz, ján Kuchárik, Marián Mikluš, Šimon Mižúr a Michaela Patassiová. Aktuálne sa odohráva prvý deň disciplíny PreO, ktorej výsledky môžete online sledovať na týchto stránkach.
Novinky
Predsedníctvo Slovenského zväzu orientačných športov vyhlasuje výber na obsadenie pozícií
• Koordinátor reprezentácie dorastu v orientačnom behu
• Koordinátor reprezentácie juniorov a seniorov v orientačnom behu
Požadovaná činnosť Koordinátorov: vytvorenie širších reprezentačných družstiev, plánovanie, organizácia a vyhodnotenie prípravných sústredení a súťaží, stanovenie nominačných kritérií, návrh nominácie na vybrané európske a celosvetové súťaže v orientačnom behu, spracovanie a vyhodnotenie plánu činnosti a plánu reprezentácie a rozpočtu na príslušný rok, vyúčtovanie nákladov reprezentácie.
Záujemcovia môžu prejaviť svoj záujem o jednotlivé pozície formou e-mailu, alebo inou formou na adresu Sekretariátu SZOŠ do 15.9.2025, následne s nimi bude zorganizovaná diskusia s predsedom SZOŠ a predsedom sekcie OB .Vyhodnotenie výberu bude ukončené do 25.9.2025. Funkčné obdobie bude od 1.10.2025 do 30.9.2027.
Bližšie informácie, prípadne odpovede na otázky budú zodpovedané počas diskusie so záujemcami.
Poslednou individuálnou disciplínou tohtoročných Majtrovstiev sveta bola kráľovská disciplína - dlhá trať. Zhromaždisko a cieľ pretekov bol rovnaký ako na pretekoch s hromadným štartom. Trate boli vedené cez pretekársky priestor krátkej trate a hromadného štartu. Mužskí eliťáci museli zdolať 37,5 km a 28 kontrol. Tým najrýchlejším to trvalo približne 109 minút.
Tento rok sa veteránske majstrovstvá sveta konali od 8. do 15. auguasta 2025 v španielskej Girone pod pálivým južanským slnkom. Ani tu sa Slováci nestratili.
Dnes o 11:00 vyrazili pretekári za veľmi horúceho počasia na trať pretekov s hromadným štartom. V mužskej elite sa nakoniec na štart postavilo 78 pretekárov, z čoho len 62 bolo v cieli klasifikovaných. Ostatní sa buď potýkali s technickými problémami, zraneniami, kvôli ktorým neboli schopní prísť šťastne do cieľa alebo si nedostatočne postrážili razenie kontrol.
Koncom augusta sa v Maďarsku a u nás na Slovensku konajú Majstrovstvá sveta v presnej orientácii (WTOC 2025). Zároveň je možné sa v rovnakých priestoroch po pretekoch zúčastniť verejných pretekov. Najprv v Maďarsku a potom na Slovensku. Je možné sa zúčastniť aj len na jednotlivých pretekoch. Viacej informácií aj s odkazmi na prihláškový systém OO.net nájdete na adrese https://wtoc2025.org/public-events-during-wtoc-2025/
Druhý deň Majstrovstiev sveta v MTBO patril pretekom na krátkej trati. Na svoje si opäť raz prišli zdatní mapári. Terén pretekov bol veľmi podobný tomu zo šprintu, tentokrát ale na mužských elitných pretekárov čakalo 17.6 km a 37 kontrol. Celá trať bola graficky umiestnená na jednej mape, preto bolo veľmi dôležité sa neustále sústrediť, aby sa človek nepomýlil a nevybral si cestu na zlú kontrolu. Trať bola technicky náročná a väčšina kontrol bola umiestnená v hustej cestnej sieti.


























